VPN

VPN مخفف Virtual Private Network است، یک فناوری است که برای محافظت از امنیت اینترنت و داده های خصوصی شما ساخته شده است. اکنون، VPN ها چندین دهه است که در اینترنت هستند و کار می کنند و به طور مداوم بهبود می یابند و به روز می‌شوند. چندین کار وجود دارد که VPN می تواند انجام دهد و همه آنها برای محافظت از حریم خصوصی اینترنت شما مهم هستند. ما در این مقاله در مورد VPN صحبت خواهیم کرد. اینکه چیست، چگونه کار می کند و چند نوع VPN وجود دارد. بنابراین، به خواندن این مقاله ادامه دهید تا اطلاعات کلی و عمیق تر در مورد VPN ها را بیابید.

 

VPN چیست؟

VPN یک اتصال رمزگذاری شده در اینترنت است که دستگاه شما را به سرور متصل می کند و یک تونل خصوصی مخفی ایجاد می کند که در آن کامپیوتر شما به سرور پیوند می یابد و آدرس IP شما را پنهان می کند تا از ناشناس بودن کامل در اینترنت لذت ببرید. هنگامی که از VPN استفاده می کنید و آدرس IP شما پنهان است، فعالیت های اینترنتی شما توسط ارائه دهنده خدمات اینترنت(ISP) یا تبلیغ کنندگان و اشخاص ثالث غیرقابل ردیابی است. حتی سایت هایی که بازدید می کنید نمی توانند مکان دقیق شما را بگویند.

بنابراین با استفاده از VPN می‌توان از هکر ها یا سایر حملات مخرب در اینترنت جلوگیری کرد. رمزگذاری VPN باعث جلوگیری از ورود ترافیک غیرمجاز به سرور شما می‌شود و از آنجایی که می تواند مکان دستگاه شما را تغییر دهد، می توانید با اتصال سرور VPN خود به یک کشور خاص، محتوای مبتنی بر GEO را رفع انسداد کنید. به عنوان مثال، اگر در ژاپن هستید و می خواهید به وب سایتی دسترسی داشته باشید که فقط روسیه به آن دسترسی دارد، می توانید مکان خود را با استفاده از VPN به روسیه تغییر دهید و برای دسترسی به آن وب سایت وارد سرور آنها شوید.

 

مزایای استفاده از اتصال VPN چیست؟

یک VPN خوب آدرس IP شما را پنهان می کند و از دسترسی های خارجی و مزاحم به دستگاه شما در هنگام مرور اینترنت جلوگیری می کند. VPN ترافیک آنلاین شما را رمزگذاری می کند و آن را پنهان می کند تا کسی نتواند بداند که شما به صورت آنلاین چه می کنید. ترافیک رمزگذاری نشده شما همیشه توسط هکرها و هر کسی در اینترنت به راحتی قابل دسترسی است. اما هنگامی که VPN را در دستگاه خود روشن می کنید، از اینکار جلوگیری می‌شود.

 

در ادامه مهمترین مزایای استفاده از VPN برای محافظت از دستگاه های شخصی شما آورده شده است:

 

رمزگذاری امن داده ها را فراهم می کند

برای اینکه دستگاه شما بتواند داده های یک سرور را بخواند، داده ها را از وب سایتی که درخواست می‌کنید درخواست می‌کند. هنگامی که داده ها به دستگاه شما منتقل می‌شود، می‌توانید محتوای آن وب سایت را مرور کنید. در طول این انتقال داده، دستگاه شما از آدرس IP که ISP شما قبلاً ارائه کرده است استفاده می کند. اما این آدرس IP برای دانستن بسیاری از داده‌های مربوط به شما مانند موقعیت مکانی و تاریخچه مرور شما استفاده می‌شود. ولی با کمک یک سرویس VPN، می توانید این آدرس IP را مخفی کنید یا آن را به چیزی منحصر به فرد تغییر دهید تا هنگامی که هکرها سعی می کنند به شما حمله کنند، نتوانند هویت شما را پیدا کنند.

 

انتقال امن فایل ها

زمانی که شما به عنوان مثال در خانه در حال دور کاری هستید و می‌خواهید به فایل های شرکت خود دسترسی داشته باشید به یک اتصال امن نیاز دارید. عدم استفاده از فناوری رمزگذاری داده ها می تواند خطر نشت داده ها را از طریق شبکه ایجاد کند و  شرکت شما با مشکلات اعتباری جدی روبرو خواهد شد. اما اگر از VPN استفاده می کنید، اتصال شما را ایمن می کند و از نشت داده های احتمالی از طریق شبکه جلوگیری می کند.

 

رفع انسداد محتوای منطقه‌ای

گاهی اوقات برخی از اطلاعات فقط در کشورها یا مکان‌های خاصی در دسترس هستند و در خارج از آن منطقه قابل دسترسی نیستند. اما استفاده از VPN می‌تواند آدرس IP شما را به کشور دیگری یا کشور خاصی که می‌خواهید از آن به داده‌های خود دسترسی داشته باشید، تغییر دهد. اکثر کاربران نتفلیکس(Netflix) و گیمرهای آنلاین از اتصالات VPN استفاده می کنند زیرا به باز کردن محتوای مبتنی بر GEO کمک می کنند. به عنوان مثال، اگر فیلمی در کشور شما در دسترس نیست، می توانید مکان خود را با VPN تغییر دهید و از جایی که در دسترس است به فیلم دسترسی پیدا کنید.

 

پنهان کردن محل زندگی خود

سرورهای VPN نوعی سرور پروکسی هستند و به شما امکان می دهند از مکان جغرافیایی دیگری برای دسترسی به داده ها استفاده کنید. از آنجا که دستگاه شما به دستگاه دیگری متصل است ، هیچ کس نمی تواند متوجه فعالیت های اینترنتی شما شود و آدرس IP شما را حدس بزند.

 

 

VPN ها با پروتکل های خاصی کار می کنند تا شما را به صورت آنلاین ایمن نگه دارند. چندین مورد وجود دارد که VPN به غیر از آدرس IP شما، از اینترنت پنهان می‌کند تا شما را ایمن نگه دارد.

 

مواردی که VPN می‌تواند پنهان کند

یک VPN می تواند آنقدر اطلاعات خصوصی را پنهان کند که در صورتی که شما در خطر بیوفتید، از شما در برابر خطرات محافظت کند. در اینجا برخی از این نوع اطلاعاتی که ما در مورد آنها صحبت می کنیم آورده شده است.

 

تاریخچه مرور شما

می‌دانید که وقتی چیزی را در اینترنت جستجو می‌کنید، تنها مرورگر شما نیست که آن تاریخچه را نگه می‌دارد. ارائه دهنده خدمات اینترنت شما (ISP) نیز این کار را می کند. وب‌سایت‌هایی که هر روز بازدید می‌کنید، سابقه اینترنتی شما را نیز به عنوان کوکی نگه می‌دارند تا تجربه شما را در سایت خود بهبود بخشند.

در عین حال این تنها دلیل برای ایمن نگه داشتن تاریخچه مرور شما نیست. تبلیغ کننده ها به تاریخچه مرور شما نگاه می‌کنند و تبلیغات هدفمند را به شما نشان می‌دهند. این نه تنها یک مشکل شدید حریم خصوصی است، بلکه بسیار آزار دهنده نیز می‌باشد. استفاده از VPN ها می‌تواند این تاریخچه را ایمن نگه دارد و هیچ کس نمی‌تواند بفهمد که شما چه کارها و جست و جو هایی انجام می‌دهید.

 

آدرس IP و مکان دستگاه شما

هر کسی که آدرس IP دستگاه شما را داشته باشد می تواند به هر آنچه که در اینترنت جستجو و انجام می‌دهید دسترسی داشته باشد. همچنین وب سایت ها می‌توانند مکان دستگاه شما را هنگام ورود به آن سایت پیدا کنند، اما پنهان کردن IP شما می تواند شما را از مشکلات زیادی نجات دهد. VPN از یک آدرس IP برای دسترسی به اطلاعات از طریق اینترنت استفاده می کند. VPN آدرس IP شما را با آدرس IP دیگری جایگزین می کند تا دستگاه شما بتواند از یک وب سایت خاص درخواست داده و شما بتوانید به آن سایت در دستگاه خود دسترسی داشته باشید.

اما از آنجایی که آدرس IP متعلق به شما نیست، شما در حال محافظت از حریم خصوصی و ناشناس بودن در وب هستید. اگر از VPN استفاده می کنید، هیچ کس نمی تواند سابقه جستجوی اینترنتی شما را مشاهده یا بفروشد. اما فرض کنید از یک کامپیوتر عمومی استفاده می کنید که در آن VPN وجود ندارد. در این صورت، تاریخچه اینترنت شما توسط ISP و یا تبلیغ کنندگان و اشخاص ثالث و غیره قابل دسترسی خواهد بود زیرا IP شما محافظت نشده است.

 

از دستگاه های خود محافظت کنید

اتصال VPN می تواند از دستگاه های شما محافظت کند بدون توجه به اینکه چه دستگاهی است. VPN ها در انواع مختلفی از دستگاه ها مانند گوشی های هوشمند، رایانه ها، کنسول های بازی و غیره کار می کنند و از آنجایی که دستگاه های شما مرکز هدف هکر ها هستند، محافظت از آنها با VPN بهترین ایده است. دستگاه‌های شما اطلاعات شخصی زیادی دارند که هکرها می‌توانند آن‌ها را هدف قرار دهند، مخصوصاً هنگام استفاده از شبکه Wi-Fi عمومی.
VPN ها اجازه ورود هکر ها به کامپیوتر یا هر دستگاهی برای گرفتن اطلاعات خصوصی شما را نمی دهند.

 

 

همه VPN ها خوب نیستند. وقتی به طور مکرر می گوییم “وی پی ان های خوب”، منظور آن هایی است که به حریم خصوصی شما اهمیت می دهند. بیایید برخی از ویژگی های یک VPN خوب را جستجو کنیم.

 

ویژگی های یک VPN خوب

زمانی که به اینترنت متصل می‌شوید، ISP شما اتصال شما را تنظیم می‌کند و فعالیت‌های شما را از طریق آدرس IP شما ردیابی می‌کند. ISP ها گزارش هر کاری را که به صورت آنلاین انجام می دهید نگه می دارند. حتی اگر به ISP خود اعتماد دارید ولی به دلیل اینکه پهنای باند را با شما به اشتراک می گذارند، آنها می توانند اطلاعات شما را به تبلیغ کنندگان، اشخاص ثالث و … در برخی موارد بفروشند. حتی اگر آنها اطلاعات شما را عمدا با دیگران به اشتراک نگذارند، اگر پایگاه داده آنها هک شود، لاگ های شما در دست هکرها قرار می گیرد. و در این صورت، جزئیات حساس شما ممکن است به خطر بیفتد.

اما یک VPN خوب چندین کار را باید انجام دهد که آن را از سایر VPN های معمولی متمایز کند. علاوه بر مخفی کردن آدرس IP شما و محافظت از اطلاعات شما با پروتکل رمزگذاری، بهتر است دارای یک سیستم تأیید دو مرحله ای و ویژگی کیل سوئیچ(KILL SWITCH) باشد.

کیل سوئیچ زمانی است که اتصال VPN شما به طور ناگهانی به دلیل تغییر شبکه قطع می شود (به عنوان مثال هنگامی که از Wi-Fi به داده تلفن همراه سوئیچ می کنید)، VPN شما می تواند به راحتی اتصال را بدون وقفه بازیابی کند.

تأیید دو مرحله ای به VPN اجازه می دهد تا از حضور آنلاین شما با یک پروتکل امنیتی قوی تر محافظت کند. به عنوان مثال، شما باید یک رمز عبور برای ورود به VPN ارائه دهید. اما پس از اینکه رمز عبور خود را وارد کردید، VPN کد تأیید دیگری را روی شناسه ایمیل یا شماره موبایل شما ارسال می کند. این تأیید دو مرحله ای نامیده می شود، جایی که دسترسی شخص ثالث به اتصال شما دشوار است.

ویژگی تأیید دو مرحله ای و ویژگی کیل سوئیچ(KILL SWITCH) برای VPN ضروری نیستند ولی اگر VPN شما از این ویژگی ها برخوردار باشد بهتر است.

 

در مقاله های بعدی به بررسی انواع VPN و چگونگی انتخاب یک VPN با کیفیت نیز خواهیم پرداخت.

 

 

مقاله های مرتبط:

انواع VPN و چگونگی انتخاب یک VPN با کیفیت

تفاوت VPS با VPN چیست؟

VPS چیست؟

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *